Rýma a chřipka

V předchozím článku jsme si povídali o nachlazení. Byly to rady k prevenci a také rady tak říkajíc zvnějšku. Dnes si řekneme něco o stravě a pití čajů.

Z hlediska orientální diagnostiky je rýma a chřipka, i když jsou virového původu, onemocnění z přebytku jinu. Ve stravě – jin představuje tekutinu a extrémní jin je cukr.

Vyřadíme tedy ze stravy veškeré cukry, které stejně nejsou zdravé. Nebudeme jíst nic sladkého, pokud to není ve smyslu léku nebo medikamentu. Další složka potravy, která je důležitá, aby se vyřadila, jsou mléčné výrobky, které silně zahleňují, a tím zhoršují onemocnění. Patří tam nejen mléko, sýry a jogurty, ale například i sušenky, kde je mléko sušené.

Už vás slyším, jak se ptáte, co budete v průběhu chřipky jíst. A proč byste vůbec měli jíst? Jíme mnohokrát proto, že je čas jídla, ač vůbec nemáme hlad. Nechte své tělo, ať si řekne, kdy chce jíst a pak mu dejte lehkou stravu. V průběhu nemoci zatěžovat tělo, které spotřebovává spoustu energie na vypořádání se s nemocí, ještě další zátěží, jako je těžká strava, je nezodpovědné právě vůči svému tělu. Zvířata, když jsou nemocná, tak většinou nežerou. To je stará známá věc. Jen lidé zapomněli na přírodu a jedí, i když nemají třeba chuť.

Když už máme hlad, tak poskytneme tělu třeba ovesné vločky vařené ve vodě, ve vodě vařenou rýžovou kaši nebo lehkou zeleninovou polévku.

Tekutin budeme pít hodně, pokud možno více než je běžná norma tří litrů denně.

Při chřipkách a rýmách se osvědčil čaj z cibule a fenyklu. Zvláště pro děti je vhodný a chutný, protože je příjemně aromatický a sladký. Pro toho, kdo nejí cukr, je nutné tento čaj sladit, sladíme jej medem, aby cukr obsažený v medu vyvázal účinné látky.

Na 1 litr studené vody oloupeme a nahrubo nakrájíme velkou cibuli, velkou asi jako mužská pěst, a přidáme jednu polévkovou lžíci fenyklu. Přivedeme k varu a vaříme tak dlouho, až čaj začne příjemně vonět, což trvá deset až dvacet minut. Pak do něj přidáme vrchovatou polévkovou lžíci medu, rozmícháme a podáváme co nejvřelejší. Pro děti je nejlépe nalít jej do termosky, aby si dlouho uchoval svou teplotu. Dobré jsou čínské termosky, ze kterých se čepuje čaj tlakem na horní víčko. Ona dvoulitrová termoska je denní dávka pro nemocného a čaj vydrží i přes celý den vřelý.

Tento čaj nesmírně uvolňuje, odhleňuje a vůbec má vysoce léčivé účinky.

Ještě bych se chtěla zmínit o nádobí a náčiní. Při léčení nebo i při vaření bychom nikdy neměli používat kovových předmětů. Když nůž, tak vždycky nerez (nerez nereaguje s biologickými materiály), když hrnec, tak buď smaltovaný (nebo železňák se smaltem uvnitř), a to vždycky s perfektním smaltem nebo keramika či sklo. Nejhorší je hliníkové nádobí, které bychom neměli používat vůbec na vaření a při vaření čajů bylinkových už vůbec ne. Třeba taková cibule, která je baktericidní – to znamená, že ničí choroboplodné zárodky, pokud bychom ji krájeli obyčejným (ne nerez) nožem, nebo vařili v nesmaltovaném či hliníkovém hrnci, tak zničíme její

účinky, ale i vitamíny a případně i další látky, které zreagují s kovem na noži a léčivý účinek je fuč.

Další recept vychází také z léčebných účinků cibule. Používáme jej hlavně u malých dětí s úporným kašlem. Viděla jsem, že tento prostředek zapůsobil tak, že dítě s příšerným kašlem při zápalu plic, do dvou hodin přestalo kašlat a usnulo. Dříve ho bylo nutno dva dny nosit v náručí, jakmile ho položili, tak se dusilo.

Musíme dát jen pozor, protože tento sirup dráždí žlučník. Nepodáváme tedy nic dalšího, co by jej mohlo podráždit (tuky, čokoláda, česnek).

Opět na dřevěném prkénku nakrájíme velkou cibuli. Opět nerez nožem, ale tentokrát na drobné kousky. Tuto nakrájenou cibuli budeme dávat do skleničky. Nejlepší jsou sleničky, ve kterých se dříve prodávala marmeláda s obrázkem Manky a Runcajse, pokud je ale nemáme, použijeme normální decovou skleničku, tzv. velkého frťana.

Na dno dáme vrstvu cibule, prosypeme půl lžičkou cukru, opět vrstvu cibule, zase cukr, atd., až k okraji. Snažíme se cibuli i s cukrem stlačovat a pěchovat. Pozor na prasknutí skleničky! Když je sklenička plná, narazíme ji dnem vzhůru na trn mačkátka na citron, čímž obsah ještě více stlačíme. Po chvíli začne ze skleničky vytékat sladký cibulový sirup. Dětem jej dáváme zhruba jednu mokka lžičku za půl hodiny. Vyrobit jich můžeme několik za sebou, ale na vzduchu se snižuje jeho léčebný účinek a neměl by se, už kvůli dráždění žlučníku, užívat déle než tři až čtyři dny.

Kromě těchto meducín, pijeme ještě doplňující známé bylinkové čaje, jako je divizna, jitrocel, kopřiva, ibišek – proskurník, sléz, podběl, lipový květ nebo černý bez. V dnešní době vyšlo mnoho publikací o bylinkách, jistě si najdete nějakou vhodnou směs nebo budete střídat tyto bylinky samotné.