Jarní únava – 2. díl

Jaro je velice krásné období z hlediska přírody, ale z hlediska lidského je to jedno z nejtěžších období. Organismus se připravuje „přepnout“ do jiného režimu a tyto změny jej velice vyčerpávají.

Je všeobecně známo, že v průběhu ledna a února umírá nejvíce lidí. Také měsíc únor se jmenuje od umírání (úmor), rodí se nejvíce dětí s vrozenými vadami, jsou problémy při porodech a všechny nemoci jsou daleko komplikovanější. To je prostě už tak v přírodě zařízeno. Jsou období radosti a jsou období smutku.

Abychom toto období přečkali co nejlépe, je třeba se trochu více věnovat své životosprávě.

Jsme v období masopustu a nahrazujeme maso jinými potravinami, hlavně luštěninami. Budeme vařit čočku, hrachové polévky nebo omáčky, fazolové karbenátky či jiné luštěninové pochoutky.

Nedostatek vitamínu E doplníme naklíčenou čočkou nebo hrachem. Naklíčenému hrachu říkali naši předkové pučálka. Pro zdatnější, kteří již mají nějaké zkušenosti se zdravou výživou, můžeme ještě poradit naklíčenou pšenici nebo čočku.

Jak se dá jednoduše naklíčit? Na každou osobu domácnosti dáme do vody namočit polévkovou lžíci velkozrnné čočky. Nejlepší je sklenička od výživy, pro jednoho či dva, zavařovací sklenice pro rodinu.

Čočku necháme namočenou ve vodě nejméně dvanáct hodin, jen skleničku uložíme do tmy, třeba do kredence. Druhý den skleničku překryjeme gázou, zajistíme ji gumičkou, nad umyvadlem obrátíme dnem vzhůru a vylejeme přebytečnou vodu. Gáza zadrží čočku (pšenici) ve skleničce. Pootočíme šikmou skleničkou dokola, stále dnem vzhůru, aby se co nejvíce čočky usadilo na stěnách. Pak skleničku uložíme do trochu většího hrnku nebo hrnce, stále v šikmé poloze a dnem vzhůru. Skrze gázu bude pronikat vzduch, nebude se zapařovat ale bude udržovat stálou vlhkost.

Druhý či třetí den skleničku vyjmeme, pokud je potřeba, dolijeme přes gázu vodu, vylijeme přebytek a znovu uložíme do hrnku do tmy. Délka klíčení je různá podle odrůdy. teploty a toho, jak se na klíčící semínka usmíváte.

Předchozí poznámka nebyla míněna jako žert. Je dokázáno, že v prostředí, kde je plno negací, květiny vadnou a naopak v prostředí lásky a pohody, nebo když si někdo s kytičkami „povídá“, krásně rostou a kvetou i na zcela nevhodných místech.

Ale vraťme se zpět ke klíčení. Některé odrůdy čočky jsou naklíčeny již třetí den. Klíček by měl být dlouhý asi jeden až jeden a půl centimetru. Takto naklíčená čočka chutná jako čerstvý hrášek a pokud jste si zvykli něco u televize poďobávat, je to ideální a zdravé.

Pokud moje dcera dostane takto naklíčenou čočku na svačinu do školy, tak se určitě vrátí bez ní, protože ostatní děti si na ní také pochutnávají.

Luštěniny jako je hrách a fazole bychom měli vždy vařit s kořením saturejkou, která zabraňuje jejich nadýmavému efektu v našich útrobách. Také odpomůžeme nadýmání, když budeme luštěniny vařit bez cibule. Dalším prostředkem proti nadýmání je řádné kousání. I když jíme čočkovou nebo hrachovou polévku, musíme pořádně kousat. Nejméně desetkrát až třicetkrát do jednoho sousta. Jednak méně sníte a budete více zasyceni a na druhé straně, vaše strava bude lépe trávena.

Jedna z velice důležitých složek našeho jídelníčku na jaře by mělo být sušené ovoce. Již se na našem trhu objevilo, i když je poněkud náročné na kapsu. Sušené meruňky jsou výborným zdrojem vápníku. Nelitujte tedy a odpusťte si dvě-tři čokolády a kupte raději dětem sušené meruňky nebo fíky, datle.

Hodnotným zdrojem kvalitních tuků a minerálů jsou také ořechy. Ale stejně jako u mandlí bychom měli denně sníst alespoň pět kousků ořechů nebo mandlí. Hlavně děti, které trpí epilepsií (těm dáváme raději lískové ořechy a mandle), muži, kteří ztrácejí své vlasy a nervózní přepracované ženy, by měli dbát na denní příděl oříšků.

Burské oříšky nejsou nejvhodnější, protože velice často jsou napadány plísní, která není zjistitelná jinak, než laboratorním rozborem a nelze ji zlikvidovat ani varem. Tyto ořechy napadá již při přepravě. Neměli bychom je dávat mnoho dětem, raději si připlaťte a kupte jim lísková jádra nebo mandle. Také se většinou prodávají pražené se solí a to také není zdravé pro naši populaci, která má již tak dost soli v potravě.

Jarní únava je únavná, ale dá se jí předejít správnou životosprávou.

Předchozí: Jarní únava – 1. díl