MUMIO podle časopisu Regena 7/91

Mumio zostřuje smysly, upevňuje žaludek, usnadňuje dýchání. Je nejdokonalejším složeným lékem.

Avicenna

Používá se v orientálním lékařství již více než tři tisíce let. Mnoho slavných lékařů té doby popisovalo jeho blahodárné, ba přímo zázračné účinky, proto bylo obklopováno mnohými legendami. Udrželo se v lidovém lékařství Střední Asie dodnes, a nejen tam, ale používá se i v Indii a Tibetu.

Mumio je někdy také nazýváno horským balzámem nebo smůlou. Chemicky je to velmi složitá substance. Samo slovo pochází z řečtiny, což v překladu znamená uchovávající tělo. Je to přírodní směs organických i anorganických sloučenin, která se prý tvoří ve skalních dutinách a nachází se v podobě rampouchů v proláklinách.

Mumio zbavené příměsí a po provedené extrakci je homogenní pružná tmavohnědá až černá hmota s lesklým povrchem, charakteristickou vůní a mírně nahořklou chutí. Postupem vysychání tuhne, což není na závadu, Rozpouští se ve vodě.

Jeho účinky na lidský organismus popisuje více než sedmdesát starých spisů orientální medicíny jako prostředku podporujícího regeneraci tkání, protizánětlivého, zmírňujícího otravy, a vůbec všeobecně podporujícího imunitu. Také má účinky na nervovou soustavu, hlavně na sníženou funkci periferních neuronů a dále také působí i selektivně na centrální nervovou soustavu, hlavně na analyzátorová centra v mozku.

Mumio bylo povoleno jako biostimulátor na různých klinikách, samozřejmě na základě dlouhodobého experimentálního a chemického výzkumu. Jeho složky mají totiž schopnost ovlivňovat procesy látkové výměny a urychlovat regeneraci tkání,a tím zpomalovat stárnutí. Stimulační účinek se projevuje totiž již na úrovni buněk. Má proto dobrý vliv na nemoci z ozáření, napomáhá obnovovat krvetvorbu, obnovuje správné složení periferní krve, kostní dřeně a také krvetvorného orgánu sleziny.

Co se týče jeho toxicity, tak ta je velmi nízká, nevyvolává vznik deformovaných buněk a novotvarů, spíše naopak. Při dlouhodobém používání nebyly pozorovány ani žádné negativní účinky na srdce, dokonce prokazatelně zlepšuje ukazatele EKG a stimuluje funkci srdečního svalu. Na podávání mumia nejsou známy žádné kontraindikace. Pokud se nějaké objevily, snížila se dávka nebo bylo mumio na nějakou dobu vysazeno.

Kladné působení mumia je při těchto onemocněních či stavech:

  • urychluje srůstání zlomenin
  • urychluje léčbu popálenin, hnisavých ran, ekzémů a zánětů
  • při nervových onemocněních jako je např. pásový opar a další nerv. choroby
  • při zánětech dýchacích cest a orgánů, středního ucha či jater
  • při paradentóze
  • křečových žilách a trombóze hlubokých žil dolních končetin, bércových vředech
  • cukrovce