Křečové žíly – 2. díl

Posledně jsme naznačili, jakým způsobem vznikají v našem těle křečové žíly. Také jsme si řekli, že se jich můžeme vyvarovat, pokud se budeme lépe stravovat, vyhneme se mléčným výrobkům a masům, zvláště uzeninám a masovým vývarům.

Další potravina, která má neblahý vliv na stav našich cév, je tuk.

Většina lidí konzumuje velmi mnoho tuku, a to takového, který není pro naše tělo vhodný. My spíše potřebujeme tuk, který je složen z nenasycených mastných kyselin. Ty jsou obsaženy v semínkách a jiné zárodečné hmotě, jako je mák, ořechy, lněné semínko, slunečnicová semínka, olivy a podobně. Těch bychom naopak měli konzumovat denně polévkovou lžíci. Místo smažených brambůrků dejte dětem denně polévkovou lžíci lískových ořechů nebo mandlí, naklíčených slunečnicových semínek nebo máku.

Existují některé lidové léčitelské prostředky, které mají tu schopnost, že pomáhají křečové žíly stahovat. Je to například měsíčková mast. Je vynikající, ale již jsem se setkala s názorem, že je neúčinná. Pátrala jsem tedy po tom, jak vypadala a zjistila jsem, že výrobci ošidili její výrobu hned v několika směrech. Použili recept podle Maria Treben a ještě jej modifikovali. Samozřejmě takto upravená mast je málo účinná, maximálně se dá použít proti sluníčku při opalování na obličej.

Měsíčkovou mast si můžete připravit sami doma. Potřebujete k tomu jen nať měsíčku zahradního, lepší jsou plnokvěté kultivary, sádlo a kamna. Uřežete celou kvetoucí rostlinku hned u země, rozkrájíte ji nerez nožem na menší kousky a dáte dvě plné hrsti měsíčku do půl kg sádla. Nádobu vložíte do druhé nádoby, mezi ně nalijete vodu, nepřikrýváte a dáte na kamna. V této vodní lázni za občasného míchání a dolévání vody necháváte vařit celkem asi dvacetčtyři hodin. Většina lidí se mne opakovaně ptá, jestli je nutné, aby se to vařilo dva dny. Mám s touto mastí dlouholeté zkušenosti a můžu potvrdit, že v tomto případě a při této přípravě je velmi účinná.

Viděla jsem křečové žíly, která byly způsobeny hrou na hudební nástroj, a po třech dnech stálého mazání zmizely. I u úporných bolestivých křečových žil na nohách po týdnu přestanou alespoň bolesti.

Co je tedy důležité?

Používat celé rostlinky měsíčku, to jest kvetoucí květ, listy a stonek.

Vařit v sádle ve vodní lázni dvacetčtyři hodin.

A nyní srovnejte přípravu, jak jsem se ji dozvěděla u velkovýrobce: lihová tinktura z květu (manočený květ měsíčku do lihu) daná do sádla. To samozřejmě nemůže být účinné.

Pokud budete mast vyrábět ve větším, dejte si ji do skleniček od výživy a zasterilujte. Ale když je dostatečně dlouho vařená, nemůže vám zplesnivět. A pokud bude, tak jste někde udělali chybu.

Takto vyrobená měsíčková mast se může s úspěchem používat i na hemeroidy.

Dalším lidovým léčebným prostředkem jsou obklady z listů zelí nebo kapusty. Rozloupneme hlávku, odstraníme vnitřní velká žebra a listy zelí nebo kapusty položíme na sebe na prkénko a dřevěnou vařečkou nebo paličkou na maso naklepeme, aby pustily šťávu, a pak je klademe na nohu tak, že jsou jako tašky na střeše, to znamená, že se překrývají. Můžeme vyrobit i velkou vrstvu, převázat igelitem a nechat přes noc. Lze použít i na bércové vředy. Jen je třeba dávat pozor, abychom po takovýchto obkladech nechodili na sluníčko, protože noha zesvětlá a je velice citlivá na sluneční záření. Když obklad odstraníme, měli bychom nohu namazat opět měsíčkovou mastí.

Z moderních potravinových doplňků je vynikající na čištění cév a zvláště křečových žil výtažek z americké palmy Yucca. Čistí cévy a vlastně i omlazuje pomalým, ale stálým způsobem. Mám přítelkyni, která má velkou křečovou žílu v tříslech, kde měla průtok krve pouze necelých 30 procent. Po dvou letech používání Yuccy se céva vyčistila o dalších 10 procent, což se za 20 let lékařům žádným způsobem nepodařilo. A bude se ještě čistit dál. Yucca se používá běžným způsobem 1 x denně za současného zvýšení příjmu tekutin nejméně o 1-1,5 l denně. To je nutná podmínka vzhledem k charakteru yuccy jako saponinu, který musí udělat v těle pěnu, která zachycuje a čistí cévy.

 Předchozí: Křečové žíly – 1. díl